جزئیات خبر


راهکارهای اجرایی شرکت کشت و صنعت اسفراین برای کنار آمدن با معضل کم آبی و خشکسالی

راهکارهای اجرایی شرکت کشت و صنعت اسفراین برای کنار آمدن با معضل کم آبی و خشکسالی
1397/1/26

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت اسفراین از اجرای روش‌های آبیاری سطحی جدید توسط این شرکت طی سال 1396 خبر داد.
دکتر حمید برکی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: از جمله این روش‌ها می‌توان به آبیاری موجی اشاره کرد که با هدف جلوگیری از نفوذ عمقی بیش‌ از حد نیاز آب آبیاری استفاده شده است.
وی ادامه داد: همچنین طی سال گذشته محصولات با نیاز آبی کم نظیر کینوآ و آلوئه ورا به الگوی کشت اضافه شد و به همان میزان نیز سطح زیر کشت محصولات با نیاز آبی بالا نظیر چغندرقند کاهش یافت.
برکی، کشت انتظار برخی از محصولات نظیر ذرت علوفه‌ای را یکی دیگر از اقدامات این شرکت به منظور استفاده بهینه از منابع آبی برشمرد و افزود: این اقدام با رویکرد بهره‌برداری از نزولات آسمانی و کاهش دفعات آبیاری صورت گرفته است.
وی ادامه داد: احداث دو باب استخر ذخیره آب و تعیین مدار آب مشخص برای مزارعه کاران شرکت و نظارت مستمر و مستقیم بر عملکرد آبیاری آن‌ها، بخشی دیگر از این فعالیت‌ها در راستای صرفه‌جویی در مصرف آب به شمار می‌رود.
برکی اضافه کرد: علاوه بر این، مطالعه اجرای سیستم‌های آبیاری کم‌فشار در مزارع و باغات در سطح حدود 800 هکتار آغاز شده است.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت اسفراین با اشاره به آبیاری حدود 16 هکتار از اراضی این شرکت طی سال زراعی 96-95 با استفاده از سیستم آبیاری کم‌فشار گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این رقم طی سال جاری افزایش قابل توجهی خواهد یافت.
 6-97

نظر شما