جزئیات خبر


طی سال 1397؛

باغات پسته شرکت کشت‌وصنعت سرخس به سیستم آبیاری نوین مجهز می‌شود

باغات پسته شرکت کشت‌وصنعت سرخس به سیستم آبیاری نوین مجهز می‌شود
1397/1/26

سرپرست شرکت کشت و صنعت سرخس گفت: طی سال 1397، باغات پسته این شرکت شرکت به سیستم آبیاری کم فشار مجهز می‌شود.
حسن مهدی‌زاده در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: کل اراضی باغات پسته شرکت در مجموع 194 هکتار می‌باشد که طی سال گذشته به روش سنتی آبیاری ‌شده است.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته درباره بحران کم آبی طی سال گذشته گفت: به این منظور فعالیت‌هایی همچون کاشت ارقام مقاوم به خشکی، انجام نقشه‌برداری اولیه از اراضی باغات برای اجرا و توسعه سیستم آبیاری مدرن، شیب‌بندی و تسطیح اراضی به منظور کاهش مرز ناحیه آبیاری و... انجام شده است.
وی ادامه داد: همچنین طی سال گذشته نهال پسته به صورت گلخانه‌ای تولید شده که این امر صرفه‌جویی در منابع آبی را در پی داشته است.
مهدی‌زاده با بیان این که بهره‌مندی از آب‌های سطحی در هنگام وقوع ریزش‌های جوی، یکی دیگر از اقداماتی به شمار می‌رود که در راستای استفاده بهینه از منابع آبی در باغات پسته انجام شده است، افزود: آب‌های سطحی جایگزین مناسبی برای آب‌های زیرزمینی به حساب می‌آیند.

وی از آبیاری حدود 150 هکتار از اراضی کشاورزی به وسیله سیستم آبیاری بارانی سنترپیوت طی سال زراعی 96-95 خبر داد و گفت: ضمن این که حدود 500 هکتار دیگر از اراضی زراعی نیز به روش‌های سنتی آبیاری شده است.
مهدی‌زاده ادامه داد: در حوزه زراعت همچون باغات فعالیت‌هایی با هدف استفاده بهینه از منابع آبی انجام شده که از آن جمله می‌توان به کشت ارقام مقاوم به تنش‌های خشکی، افزایش سطح زیرکشت محصولات پاییزه به منظور تأمین بخشی از نیاز آبی آن‌ها با استفاده از نزولات آسمانی و کشت محصولات با نیاز آبی کم نظیر گلرنگ، زیره سبز، کینوا به صورت پایلوت اشاره کرد.
سرپرست شرکت کشت و صنعت سرخس اضافه کرد: تجهیز اراضی به انواع سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار و کم فشار و شروع عملیات اجرایی آن، پیش‌رس کردن برخی از محصولات که کشت آن‌ها با نزولات آسمانی هم‌زمان باشد و لینک کردن تعدادی از چاه‌ها، بخشی دیگر از این اقدامات است.
 7-97

نظر شما