جزئیات خبر


در گفت‌وگو با سرپرست شرکت کشت و صنعت سرخس مطرح شد؛

اجرای 90 درصد برنامه‌های استراتژیک شرکت کشت‌وصنعت سرخس در سال 1396

اجرای 90 درصد برنامه‌های استراتژیک شرکت کشت‌وصنعت سرخس در سال 1396
1397/2/2

شرکت کشت و صنعت سرخس، یکی از تولیدکنندگان پسته سالم در مجموعه آستان قدس رضوی به شمار می‌رود که با استفاده از کودهای زیستی و بیولوژیکی به جای کودهای شیمیایی و کاهش مصرف سموم شیمیایی، هر ساله محصولی با کیفیت را روانه بازار می‌کند. این شرکت 194 هکتار باغ پسته دارد که از این میان تنها 119 هکتار آن بارده است. در گفت و گو با حسن مهدی‌زاده؛ سرپرست شرکت کشت و صنعت سرخس به اقدامات صورت گرفته به منظور افزایش راندمان تولید، اصلاح باغات، افزایش باروری و... طی سال گذشته پرداخته‌ایم.

** برای افزایش راندمان تولید در مرحله کاشت، چه اقداماتی انجام شده است؟
احداث خزانه تولید نهال پسته و تهیه و تأمین بستر مناسب کشت با استفاده از خاک‌های آبرفتی رودخانه مرزی در سطح 5 هزار اصله نهال، از اقدامات در مرحله کاشت بوده است. همچنین نهال‌های پسته به منظور افزایش تراکم درخت در واحد سطح نیز کاشته شده است. علاوه بر این، اقداماتی چون نصب قیم، آبیاری منظم با آب شیرین در سنین اولیه رشد نهال و حذف علف‌های هرز اطراف نهال به صورت 100 درصد انجام شده است.

** تغذیه صحیح باغات یکی از عوامل موثر در افزایش راندمان تولید است، برنامه خاصی در این خصوص اجرا شده است؟
بله همین‌طور است. برای این منظور تغذیه درختان پسته با توجه به آزمون آب، خاک و برگ در مراحل مختلف رشدی محصول با استفاده از انواع کودهای آلی و معدنی به صورت چالکود و محلول‌پاشی انجام شده است. هرس اصولی به منظور تقویت شاخه‌های زایشی و رویشی درختان، گرده افشانی مصنوعی به صورت جمع‌آوری گرده نر از جنگل‌های پسته وحشی به دلیل کمبود درختان نر و... بخش دیگر از فعالیت‌های صورت گرفته در مرحله داشت به شمار می‌رود.

** یکی از راه‌های اصلاح باغات و افزایش باروری، پیوند زدن است، آیا در این زمینه فعالیتی طی سال گذشته انجام شده است؟
بله، در سال 1396 نهال‌های غیر پیوندی برای تکثیر درختان نر و ارقام مقاوم در مناسب‌ترین زمان شرایط اقلیمی منطقه و شرایط فیزیولوژیکی با استفاده از تهیه پیوندک‌های مرغوب و سالم، پیوند زده شد.

** آفات باغات پسته سالانه خسارت بسیار زیادی به درختان وارد می‌کند، برای کنترل آفات این باغات چه اقداماتی انجام شده است؟
به کارگیری روش‌های تلفیقی کنترل آفات برای تولید محصول سالم و ارگانیک به صورت نصب کارت زرد، استفاده از ارقام متحمل به آفت در عملیات پیوند، شخم زمستانه، یخ آب زمستانه، عدم حذف علف‌های هرز در مراحل اولیه رشدی محصول برای حفظ حشرات مفید و پارازیتوئیدها با تعیین مناسب‌ترین زمان به منظور سم‌پاشی با توجه به آستانه خسارت اقتصادی و تعیین پیک پرواز آفت، سوزاندن شاخه‌های خشک ناشی از هرس و... از جمله مواردی به شمار می‌رود که برای کنترل آفات باغات پسته شرکت کشت و صنعت سرخس انجام شده است.

** توسعه مکانیزاسیون باغات پسته چه جایگاهی در برنامه‌های استراتژیک شرکت کشت و صنعت سرخس داشته است؟
اگر چه مکانیزاسیون سیستم‌های پس از برداشت پسته در کشور شناخته شده است اما مکانیزاسیون در مراحل داشت و برداشت این محصول همچنان با نقصان مواجه است. با این تفاصیل توسعه و ارتقاء مکانیزاسیون مرتبط با باغات پسته از جمله مهم‌ترین برنامه‌های استراتژیک این شرکت در مرحله داشت بوده که به صورت کامل در سال گذشته صورت گرفته است.

** تعیین مناسب‌ترین زمان برداشت، تا چه اندازه در افزایش راندمان تولید نقش دارد؟
رابطه مستقیمی بین مناسب‌ترین زمان برداشت و افزایش راندمان تولید وجود دارد؛ لذا تعیین مناسب‌ترین زمان برداشت با توجه به نوع ارقام و انتقال سریع آن به ترمینال ضبط پسته برای فرآوری و حفظ کیفیت محصول، نقش به‌سزایی در افزایش راندمان تولید دارد که تمام مراحل مذکور به صورت کامل و 100 درصدی توسط این شرکت انجام شده است.

** در زمینه بازسازی و بهسازی باغات پسته چه اقداماتی طی سال گذشته انجام شده است؟
طی سال 1396 از سولفات کلسیم یا گچ خام به صورت شیار کود و سطحی در مساحت تعیین شده به صورت کامل استفاده شد که این کار ضمن کاهش مسمومیت‌ها، کمبود کلسیم در درختان پسته را جبران می‌کند. علاوه بر این، برداشتن خاک پای طوقه درختان در سطح پیش‌بینی شده به منظور هدایت آب به اطراف تنه درختان که موجب کاهش مدار آبیاری و آبشویی خاک‌های شور می‌شود، از جمله اقداماتی به شمار می‌رود که در راستای بازسازی و بهسازی باغات پسته در سال گذشته انجام شده است.

** چند درصد از برنامه‌های استراتژیک شرکت کشت و صنعت سرخس در سال گذشته محقق شده است؟
این شرکت حدود 90 درصد از برنامه‌های استراتژیک سال گذشته خود در واحد باغات را اجرا کرده است. در خصوص برنامه‌های استراتژیک شرکت در واحد زراعت نیز بالغ بر 90 درصد این برنامه‌ها انجام شده که شامل بهینه‌سازی بستر تولید، افزایش راندمان تولید کمی و کیفی محصولات، اجرای انواع سیستم‌های نوین آبیاری کم فشار و تحت فشار در سطح اراضی، تدوین الگوی کشت مناسب و سازگار با شرایط محیطی منطقه و... است.
تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
 16-97

نظر شما